تغذیه سلامت

تاثیرات فوق العاده گیاه خواری بر بدن

نوشته شده توسط razdane

گیاه خواری به عنوان تمرینی برای اجتناب از مصرف گوشت تعریف شده است. هرچند من هرازگاهی گوشت می‌خورم و در برخی مناسبت‌ها از خط گیاه خواری خارج می‌شوم. اولین تلاش من در این راه، چالشی یک ماهه و بدون وقفه بود که در آن تخم‌مرغ را جایگزین گوشت کردم. با حذف گوشت از رژیم غذایی‌تان، می‌توانید منتظر تغییرات قابل توجهی باشید. این تغییرات خیلی سریع روی می‌دهند؛ معمولا بعد از یک یا دو روز از آخرین وعده‌ای که گوشت خورده‌اید.

با سایت رازدانه همراه باشید تا با تاثیرات گیاه خواری بر بدن بیشتر آشنا شویم.

 

vegetarian

vegetarian

۱- کاهش وزن

  بیشتر بخوانید: ساخت ۶ نوشیدنی چربی سوز

اولین و آشکارترین تغییری که در شما به وجود می‌آید، کاهش وزن است. در سومین روز از گیاه خواری من، شواهدی از کاهش چشمگیر وزن در تمام بدن من مشاهده شد. هرچند این تنها تجربه‌ی من بوده است، اما مقاله‌ای که اخیرا در نشریه‌ی آکادمی تغذیه و برنامه‌ریزی غذایی به چاپ رسید، تایید می‌کند که پرهیز از مصرف گوشت، به کاهش وزن طبیعی منجر می‌شود. طبق این مطالعات میانگین کاهش وزن شدید، احتمالا در دوره‌ی طولانی پرهیز از فراورده‌های گوشتی، در حدود ۷.۵ پوند (در حدود ۳.۵ کیلوگرم) است.

۲- بهبود گوارش

بدن شما به صورت طبیعی سم‌زدایی می‌کند و نیازی نیست تا سیستم گوارش‌تان برای هضم مقدار زیادی گوشت، به سختی کار کند. مصرف گوشت می‌تواند فرایند هضم غذاهای گیاهی فیبردار و فراورده‌های لبنی را کند‌تر کند. گوشت‌هایی مثل گوشت خوک به چیزی حدود پنج ساعت نیاز دارد تا به طور کامل هضم شود.

قابل ذکر است که خوردن یا نخوردن گوشت، تفاوتی در عملکرد و فرآیند سیستم گوارش ایجاد نمی‌کند؛ بلکه همان‌طور که گفته شد، مصرف گوشت و غذاهای گیاهی به طور همزمان می‌تواند با کند کردن گوارش، «فرم باکتریایی شما را دگرگون کند». به طور حتم افزایش مصرف غذاهای گیاهی به شکل موثری می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

۳- مشکل نفخ

اگر شما یک رژیم گیاهی غنی از میوه‌ها و سبزیجات را اتخاذ کنید، باید خودتان را برای تجربه‌ی غیرعادی گاز معده‌ آماده کنید؛ چراکه غذهای سالم معمولا موجب به وجود آمدن گاز معده می‌شوند.

تانی سیمسان، سخنگوی آکادمی تغذیه و برنامه‌ی غذایی توضیح می‌دهد که باکتری‌های ساکن روده، عاشق کربوهیدراتهایی هستند که در بقولات وجود دارد (که الیگوساکارید نامیده می‌شوند). زمانی که چنین غذاهایی را مصرف می‌کنید، باکتری‌ها گاز نیتروژن تولید می‌کنند که توسط بدن آزاد می‌شود. علت دیگر در این است که بسیاری از غذاهای سالم، مانند حبوبات و غلات، دارای فیبر زیادی هستند که منجر به تولید گاز بیشتر  و نفخ می‌شود. فواید مصرف چنین غذاهایی در بهبود عملکرد معده‌ای و روده‌ای در جهت کاهش خشکی (یبوست) است.

۴- عادات غذایی متفاوت

  بیشتر بخوانید: غذاهایی که دشمن مغزتان است

زمانی که شما گیاه‌خوار شوید، هزینه‌های خرید مواد غذایی کاهش پیدا می‌کند؛ که در کنار این امتیاز مثبت، ممکن است باعث کاهش پروتئین و سایر ویتامین‌هایی شود که مستقیما از طریق گوشت به دست می‌آید. در این میان کمبود روی، به علت داشتن وظایف زیادی که در بدن دارد، نقش پررنگ‌تری دارد. نتیجه‌ی تحقیقی که از موسسه‌ی سلامت دانش زیستی در دانشگاه توکوشیما در ژاپن نشان می‌دهد که کمبود روی می‌تواند موجب نقص چشایی شود.

کمبود ویتامین‌های طبیعی که بدن به آن‌ها نیازمند است، تغییری مهم برای گیاه‌خواران جدید است. گیاهخواران باید کمبود عناصر غذایی و ترکیباتی چون روی، پروتئین، ب۱۲ و آهن را از طریق سایر غذاها یا مکمل‌های غذایی جبران کنند.

۵- صرف زمان بیشتر برای بازیابی توان، بعد از تمرین بدنی

همان‌گونه که بیان شد، تقلیل میزان پروتئین، که برای ساخت، نگهداری و ترمیم عضلات ضروری است، ممکن است اثر مستقیمی بر روی تمرینات بدنی بگذارد. البته از آنجایی که منابع متعددی برای پروتئین وجود دارد (از آجیل و حبوبات گرفته تا مکمل‌های غذایی پودری و داروهای مایع)، این مشکل قابل حل است.

۶- افزایش توجه به بدن

  بیشتر بخوانید: این ۱۰ میوه را حتما بخورید

گیاهخوار شدن تلاشی مولد و انتخابی آگاهانه است. بدین معنی که بررسی منوی رستوران، بر غذایی که می‌خورید مقدم است و از آنچه که خواهید خورد، آگاه هستید. چه این تغییر آزمایشی باشد چه طولانی‌مدت، نظم خاصی را می‌طلبد که نه تنها از نظر فیزیکی برایتان مفید است، بلکه به ناچار وارد دیگر جنبه‌های زندگی‌تان خواهد شد.

شما با گیاه‌خوار شدن، قدردان چالاکی ناشی از بدن سبک‌تر خواهید شد. مطالعات متعددی که فواید گیاهخوار بودن را بررسی کرده‌اند، بیان می‌دارند که گیاهخواران در مقایسه با سایر افراد، به طور میانگین فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، الکل کمتری مصرف می‌کنند و کمتر سیگار می‌کشند. همچنین آن‌‌ها کمتر در معرض چاقی و اضافه‌وزن هستند.

سایت بزرگ رازدانه

منبع: Lifehack

درباره نویسنده

razdane

ثبت دیدگاه