بیماری سلامت کبد

رازهای جلوگیری از سرطان کبد

نوشته شده توسط razdane

سرطان کبد یک بیماری وحشتناک است. این فقط به کبد شما تاثیر نمی گذارد، بلکه در کل بدن شما کار می کند. سرطان کبد اغلب ناشی از سوء مصرف مزمن مزمن و همچنین قرار گرفتن در معرض هپاتیت B یا C است، بنابراین مهم است بدانیم که چگونه می توان از پیشگیری از بروز این نوع هپاتیت در هنگام پیشگیری از سرطان کبد جلوگیری کرد. در حالی که این درست است که سرطان کبد یک وضعیت تهدید کننده زندگی است، برخی از چیزهایی که می توانید انجام دهید برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد. برخی از شیوه های تغذیه ای و تغذیه ای ممکن است برای کمک به شما از سرطان کبد اجتناب شود.

    بیشتر بخوانید:
                        غذاهایی که دشمن مغذتان است
                       تاثیرات فوق العاده گیاه خواری بر بدن

قسمت ۱

اجتناب از عوامل خطر

 1. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 1
  ۱

  ترک سیگار.

  اگر سیگار می کشید باید ترک کنید اگر سیگار نکشید، همچنان از سیگار دور بمانید. این یک گام مهم است. اجتناب از سیگار مهم است نه تنها برای جلوگیری از سرطان کبد، بلکه سیگار کشیدن سیگار نیز منفی بر تمام بدن شما تاثیر می گذارد.

  • سعی کنید سیگار کشیدن را با کاهش مصرف سیگار خود هر روز و یا با استفاده از کمک های متوقف مانند تکه های نیکوتین ترک کنید.
  • اگر برای ترک سیگار مشکل دارید، برای حمایت بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر سیگار نکشید، از افرادی که دچار هستند، دور بمانید. دود دست دوم برای شما بد است و می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد شود.
 2. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 2
  ۲

  سطح الکلی که مصرف می کنید را تماشا کنید.

  با گذشت زمان، نوشیدن مقادیر زیاد الکل می تواند منجر به سیروز، یا زخم، از کبد شود که می تواند به سرطان کبد کمک کند. سعی کنید برای جلوگیری از نوشیدن بیش از حد، به طور خاص در طول دوره های طولانی. نوشیدن نوشیدن (داشتن بیش از پنج نوشیدنی در یک نشست) به ویژه برای کبد شما آسیب می زند. به طور کامل حذف الکل را برای به حداقل رساندن تاثیر آن ممکن است بر روی کبد خود را.

  • برای حفظ سلامت، زنان می توانند تا یک نوشیدنی در روز بنوشند و مردان می توانند تا دو نوشیدنی در روز بنوشند.
  • یک نوشیدنی شامل ۱۲ اونس آبجو آبجو، ۵ اونس مایع شراب یا ۱٫۵ اونس مایع ارومی تقطیر است.
  • فقط نوشیدن نکنید زیرا همسالان شما را به نوشیدن متقاعد می کنند. و اگر ناقص هستید، نوشیدنی نکنید.
 3. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 3
  ۳

  دور از مواد مخدر که توسط دکتر شما تجویز نشده است.

  برخی داروها می توانند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهند. کبد شما متابولیزه می شود هر گونه دارویی که مصرف می کنید، در نتیجه اعمال کبد شما به داروهای بالقوه مضر در طول زمان طولانی می تواند منجر به سرطان کبد شود.

  • یکی از عوامل خطر ابتلا به استروئیدهای آنابولیک مانند آنادرول، اگزاندریین یا وینسترول است.
  • این شامل هورمونهای مردانه مانند تستوسترون می شود.
 4. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 4
  ۴

  مراقب عوامل سرطان باشید.

  قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، خطر ابتلا به سرطان را به خصوص در کبد افزایش می دهد. یکی از وظایف اصلی کبد، متابولیسم مواد مخدر و سم زدایی مواد شیمیایی است. بنابراین اگر شما در معرض مواد شیمیایی ناشی از سرطان هستید، آنها مستقیم به کبد شما می رسند.

  • مواردی که باید اجتناب یافت شامل آرسنیک و آفلاتوکسین (یک نوع نادر از قالب).
  • برخی تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تریکولسان (یک ماده در بسیاری از مواد شوینده و صابون) ممکن است باعث فیبروز کبدی و سرطان کبد شود.
  • اگر دلیلی برای اعتقاد بر این داشته باشید که با هر یک از این عناصر مواجه شده اید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

قسمت ۲

تصمیم گیری های سالم

 1. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 5
  ۱

  حفظ وزن سالم.

  یک عامل خطر بزرگ برای سرطان کبد، داشتن یک کبد چرب است که به علت اضافه وزن یا چاقی ایجاد می شود، به خصوص اگر بیشتر وزن خود را در اطراف متوسط ​​متوسط ​​خود حمل کنید. چاقی همچنین می تواند منجر به دیابت نوع ۲ شود که با افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد همراه است.  اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید خود را در برنامه رژیم غذایی و ورزش قرار دهید که به شما امکان می دهد برخی از وزن اضافی را از بین ببرید.

  • تمرکز بر خوردن سالم و هدف هر ۳۰ دقیقه ورزش هر روز، حتی اگر آن را فقط سگ خود را برای پیاده روی.
  • با پزشک خود درباره اینکه چه نوع رژیم غذایی و برنامه ورزشی برای بدن شما مناسب است صحبت کنید.
 2. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 6
  ۲

  دقت کنید آنچه را که می خورید

  به منظور ارتقاء سلامت کبد، شما باید یک رژیم غذایی متعادل را به طور منظم حفظ کنید. شما باید از غذاهای چرب، سرخ شده اجتناب کنید و مطمئن شوید مقدار زیادی از سبزیجات تازه دریافت کنید. برای محافظت از کبد، رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

  • مواد غذایی گیاهی خام، به ویژه سبزیجات خام
  • میوه تازه، اما در مقادیر کم
  • سبزیجات پخته شده (به استثنای سیب زمینی نشاسته ای)
  • پروتئین از غذاهای دریایی، مرغ، گوشت قرمز لاغر، تخم مرغ و / یا حبوبات
  • برای مطالعه بیشتر : رازهای پاکسازی کبد چرب

 3. تصویر با عنوان «جلوگیری از سرطان کبد» مرحله 7
  ۳

  در صورت انجام عمل جراحی مربوط به خون قبل از سال ۱۹۹۲، تست کنید. در ماه ژوئیه سال ۱۹۹۲، خون و اندام ها شروع به آلودگی و عفونت کردند. اما اگر قبل از این تاریخ، خونریزی یا اهدای خون دریافت کردید، شما در معرض خطر بیماری – از جمله سرطان کبد هستید. [۱۰]

  • بلافاصله اگر قبل از سال ۱۹۹۲ چنین عملی را داشتید با پزشک خود مشورت کنید.

قسمت ۳

جلوگیری از هپاتیت B و C

 1. تصویر با عنوان «جلوگیری از سرطان کبد» مرحله 8
  ۱

  درک خطرات

  از آنجایی که حدود ۸۰٪ از مردم سراسر جهان که از سرطان کبد رنج می برند نیز دارای هپاتیت B یا هپاتیت C هستند، این مهم است که این رابطه را درک کنید و آنچه را که می توانید برای جلوگیری از عفونت انجام دهید.

  • عفونت مزمن هپاتیت می تواند به سیروز کبد منجر شود که در طول زمان ممکن است به سرطان کبد منجر شود.
 2. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 9
  ۲

  واکسیناسیون کنید

  بهترین راه برای محافظت از خود در مقابل هپاتیت B، ایجاد واکسیناسیون در برابر این عفونت است. واکسن معمولا چند ماه طول می کشد، زیرا شما باید چندین تزریق را از فاصله چند هفته جدا کنید. شما باید بتوانید واکسیناسیون هپاتیت B را در هر پزشک عمومی یا کلینیک بهداشتی دریافت کنید.

  • متاسفانه واکسن هپاتیت C وجود ندارد، بنابراین باید احتیاط کنید و از اقدامات پیشگیرانه استفاده کنید.
 3. ۳

  تست کنید

  افراد مبتلا به هپاتیت C در معرض خطر ابتلا به بیماری کبد از جمله سرطان کبد هستند. آزمایش در مورد هپاتیت C توصیه می شود اگر شما بین سالهای ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۵ متولد شد یا هرگز از داروهای تزریقی استفاده نکردید.

  • همچنین توصیه می شود اگر قبل از سال ۱۹۸۷ دارو برای یک اختلال لخته شدن خون استفاده می شد یا قبل از ژوئیه ۱۹۹۲، خونریزی یا پیوند عضو داشته باشید.
  • کسانی که در همودیالیز طولانی مدت هستند یا شما مبتلا به HIV میشوند، ممکن است به خصوص حساس باشند، و همچنین باید آزمایش شوند.
 4. ۴

  تمرین رابطه جنسی امن.

  هپاتیت B و C هر دو می توانند از طریق مقاربت جنسی پخش شوند، بنابراین همیشه باید رابطه جنسی سالم داشته باشید. این به معنای استفاده از کاندوم است مگر آنکه مطمئن شوید که در مورد سلامت جنسی شریک زندگی خود اطمینان دارید. اگر شما شرکای جنسی متعدد داشته باشید، همیشه باید از کاندوم استفاده کنید.

  • به یاد داشته باشید که عفونت های منتقله از راه جنسی فوق العاده رایج است. هر بار که شما بدون داشتن کاندوم رابطه جنسی دارید، خود را در معرض خطر قراردادن چیزی قرار می دهید.
 5. تصویر با عنوان جلوگیری از سرطان کبد مرحله 11
  ۵

  سوزنها را به اشتراک نگذارید

  هپاتیت B و C نیز می تواند از طریق به اشتراک گذاری سوزن ها گسترش یابد. این بیماری ها از طریق خون منتقل می شود و یک سوزن مشترک به معنی خون مشترک است. اطمینان حاصل کنید که از مصرف مواد مخدر استفاده کنید زیرا این یک عامل خطر بزرگ برای هپاتیت، سرطان کبد و بسیاری از بیماری های دیگر است.

  • اگر از سوزنها استفاده میکنید (مثلا اگر شما دیابتی هستید که باید تزریق روزانه انسولین را انجام دهید)، مطمئن شوید که هر بار سوزن جدیدی را استفاده میکنید و هرگز با فرد دیگری به اشتراک نگذارید.
 6. تصویر با عنوان «جلوگیری از سرطان کبد» مرحله 12
  ۶

  هنگام خالکوبی مراقب باشید.

  گرفتن خالکوبی یا سوراخ شدن می تواند بسیار هیجان انگیز باشد، اما مطمئن شوید که یک محیط تمیز و حرفه ای را با کارکنان به خوبی آموزش دیده انتخاب کرده اید. عفونت ها و بیماری ها می توانند از طریق بهداشت نامناسب مغازه یا تجهیزات خالص پخش شوند.

  • سوزن های مورد استفاده برای سوراخ کردن و سوزن هایی که در داخل دستگاه خال کوبی قرار می گیرند همیشه باید با نام تجاری جدید، بسته بندی های استریل در مقابل شما باز شوند.

  سایت بزرگ رازدانه

درباره نویسنده

razdane

ثبت دیدگاه