تغذیه سلامت

چگونه میوه و سبزیجات را بشوییم؟

نوشته شده توسط نگار امیری
[box type=”shadow” align=”aligncenter” class=”” width=””]میوه و سبزیجاتی که می‌خرید ممکن است تمیز به نظر برسند اما همیشه این امکان وجود دارد که به باکتری، کمی گرد وخاک یا هر چیز دیگری آلوده باشند. گرد و خاک ممکن است برای سلامتی شما مضر نباشد اما باکتری‌هایی مانند لیستریا(Listeria)، سالمونلا (Salmonella) و ای.کولی (E. coli) روی میوه و سبزیجات وجود دارند که برای سلامتی مضر هستند. همچنین این باکتری‌ها باعث بیماری‌های ناشی از مواد غذایی می‌شوند و باید حتما شسته و از بین بروند.[/box]

اگر میوه و سبزیجات را به صورت معمولی بشوییم مقداری از باقی‌مانده‌ی آفت‌کش و علف‌کش‌ها از بین می‌روند. معمولا بهتر است میوه و سبزیجات را دقیقا قبل از خوردن بشوییم. برخی میوه‌ها مانند توت‌ها اگر قبل از قرار دادن در یخچال شسته شوند ممکن است کپک بزنند.

در ادامه با سایت بزرگ رازدانه همراه باشید.

طرز صحیح شستن میوه و سبزیجات

  • با تمیز نگه داشتن کابینت‌ها، یخچال، فریزر، قاشق و چنگال و وسایل آشپزخانه شروع کنید.
  • همیشه قبل از شروع به آشپزی یا دست زدن به میوه و سبزیجات، دست‌هایتان را بشویید.
  • دقیقا قبل از خوردن میوه و سبزیجات آن‌ها را بشویید. آن‌ها دارای پوشش طبیعی هستند که رطوبت را درون‌شان حفظ می‌کند و شستن آن‌ها این پوشش را از بین می‌برد و زودتر پلاسیده می‌شوند.
  • همه‌ی محصولاتی که از قبل بسته‌بندی شده‌اند را بشویید حتی اگر برچسب روی آن‌ها گفته شده باشد که قبلا شسته شده‌اند.
  • همه‌ی بخش‌های میوه وسبزیجات حتی بخشی که نمی‌خورید را تمیز کنید. باکتری‌ها ممکن است روی سطح بیرونی یا پوست موادی مانند موز، سیب‌زمینی یا کلم باشند و اگرچه شما پوست آن‌ها را جدا می‌کنید اما باکتری از چاقو به بخشی که شما برش می‌دهید منتقل می‌شود.
  • به آرامی با دست در حالی که میوه زیر آب است آن‌ها را بمالید و از هیچ ماده‌ی شوینده، صابون و مواد شیمیای برای شستن میوه و سبزیجات استفاده نکنید زیرا این مواد کمی از بقایای خود را بر محصول به جا می‌گذارند که ممکن است برای سلامتی مضر باشد.
  • اسپری و شوینده‌های تجاری بهتر از آب میوه و سبزیجات را تمیز نمی‌کنند پس پول خود را هدر ندهید.
  • برای شستن مواد غذایی سفت‌تر مانند سیب‌زمینی و سیب می‌توانید در حالی که آن‌ها زیر آب هستند ازبرس‌های گیاهی استفاده کنید تا گرد و خاک و آلودگی را از آن‌ها بزدایید.
  • برگ‌های بیرونی کاهو و سر کلم را جدا کرده و بقیه‌ی برگ‌ها را به ‌طور کامل و با دقت بشویید.
  • انواع توت و میوه‌های کوچک را کاملا شسته و اجازه دهید در یک صافی خشک شوند.

فراموش نکنید میوه و سبزیجات تمیز و شسته شده را از گوشت خام، چاقو و تخته برشی که از آن برای گوشت خام یا سبزی و میوه‌های نشسته استفاده می‌کنید دور نگه دارید زیرا ممکن است آلوده به باکتری باشند و سایر مواد را نیز آلوده کنند.

منبع: About.com

سایت بزرگ رازدانه

درباره نویسنده

نگار امیری

نگار امیری دانشجوی ارشد معماری هستم و علاقه زیادی به بلاگینگ و نوشتن دارم حدود دو ساله که در زمینه های مختلف دارم تحقیق می کنم.

ثبت دیدگاه