پول دربیار

چه چیزایی کشور را غنی یا فقیر می کند؟

نوشته شده توسط نگار امیری

پروژه مدرسه؟ یا فقط می خواهید دانش عمومی خود را افزایش دهید؟ به هر دلیلی، این مقاله به شما کمک خواهد کرد که بدانید چه کشور ثروتمند یا فقیر است!

   بیشتر بخوانید:
                      چگونه کار پیدا کنیم؟
                      چگونه در جوانی ثروتمند بشویم؟

 

به عنوان مثال، منابع ثروت کشور را از جمله منابع طبیعی در آن جستجو کنید:

“قهوه فقط در شرایط خاصی از آب و هوایی تولید می شود و به طور عمده در برزیل، تا حدودی در آمریکای مرکزی، به میزان بسیار کمتر در آفریقا (Abyssinia، آفریقای مرکزی بریتانیا، شرق آفریقا آلمان) و آسیا (هلندی هند، انگلیسی هند، عربستان، مالاکا) کاکائو تنها در کشورهای گرمسیر تولید می شود. تولید لاستیک، یک محصول بسیار مهم در تولید مدرن، مستلزم شرایط آب و هوایی خاص است و تولید آن محدود به چند کشور (برزیل، اکوادور، پرو) ، بولیوی، گینه، و غیره).

پنبه، محصولی که اولین رتبه را از میان تمام گیاهان فیبری به دلیل اهمیت آن در زندگی اقتصادی اشغال می کند، در ایالات متحده، هند، مصر، چین، آسیای صغیر و مناطق آسیای مرکزی روسیه تولید می شود. جوت، که جایگاه دوم را دارد، تنها از یک کشور صادر می شود، یعنی از هند. اگر ما تولید مواد معدنی را بیاوریم، تصویر مشابهی را می بینیم، زیرا ما به میزان مشخصی با آنچه که به منابع طبیعی یک کشور معروف است، رسیدگی می کنیم.

برای مثال، ذغال سنگ از کشورهایی با ذخایر سنگین بزرگ (انگلستان، آلمان، ایالات متحده، اتریش و غیره) صادر می شود؛ نفت در کشورهای دارای فراوانی نفت (ایالات متحده، قفقاز، هلند، هند، رومانی، گالیسیا) تولید می شود؛ سنگ آهن در اسپانیا، سوئد، فرانسه، الجزایر، نیوفاندلند، کوبا و غیره استخراج می شود. سنگ معدن منگنز به طور عمده در قفقاز و جنوب روسیه، هند و برزیل یافت می شود؛ ذخایر مس در اکثر موارد در اسپانیا، ژاپن، آفریقای جنوبی، جنوب غربی آفریقا، استرالیا، کانادا، ایالات متحده، مکزیک، شیلی و بولیوی فراوان است. “- نیکولای بوخارین، ۱۹۱۷، امپریالیسم و ​​اقتصاد جهان

سوالات زیر را در سیستم اقتصادی کشور ارزیابی کنید.

اینها براساس چگونگی تخصیص منابع آن است. تخصیص منابع و استفاده از آن، یک مشکل و فرصت است که همه جوامع مربوط می شوند و شامل موارد زیر می شود:

  • کدام کالا و خدمات باید با منابع اجتماعی تولید شود؟
  • چگونه باید تولید شوند؟
  • چه کسی باید آنها را بگیرد و برای چه هدف؟
  • چه کسی چنین سوالاتی را (و چگونگی) تصمیم می گیرد؟

ایدئولوژی های اقتصادی را در جامعه تان تأیید کنید.

اگر اقتصاد به هیچ وجه سبب تحمل سختی ناپذیری یا انعطاف ناپذیری نداشته باشد، جای هیچ نوآوری و پیشرفتی را نخواهد داشت. راه های زیادی برای تخصیص منابع وجود دارد و شامل ایدئولوژی هایی هستند که قابل مقایسه با آنهایی هستند که دنبال می کنند:

سنتی، اقتصاد قبیله ای – منابع بر اساس شیوه های طولانی مدت گذشته در هر منطقه اختصاص داده می شوند. این اقتصادها روش متداول تخصیص منابع در تاریخ بشر بوده و در بسیاری از جوامع قبیله ای در مناطق آفریقا، آمریکای جنوبی، آسیا و اقیانوس آرام همچنان قوی هستند. آنها تا زمانی که مجموعه خاصی از اقتصاد، سنت ها و شرایط بازار وجود دارد، بی ثبات و قابل پیش بینی باشند، بدون پیچیدگی عوامل وجود دارد.

منابع اقتصاد فرماندهی عمدتا توسط دستورالعمل های صریح برخی از مقامات بالاتر اختصاص می یابد. اینها همچنین اقتصاد مرکزی برنامه ریزی می شوند . دولت معمولا تخصیص منابع را در این نوع از اقتصاد کنترل می کند.

اقتصاد بازار – منابع براساس سود فردی خصوصی اختصاص می یابد.

اقتصاد مختلط – تا حدودی شایع ترین اقتصاد است. این جایی است که برخی از منابع به طور مرکزی توزیع می شوند و برخی منابع به صورت خصوصی بر اساس سود سود می برند.

اقتصاد مشارکتی- جایی که بازیگران اقتصادی می توانند در اقتصاد شرکت کنند. تعریف شده توسط مایکل آلبرت و رابین هانل.

دموکراسی اقتصادی در یک ملت، ایالت، روستا، قبیله یا جامعه و غیره به این معنی است که مردم می توانند در تصمیم گیری در مورد بسیاری از سوالات و پاسخ های اساسی در این عرصه شرکت کنند. اشکال مختلف رای گیری از دموکراسی خالص به فرم نمایندگی وجود دارد. ورودی های شهروندان یا افراد مربوط به تخصیص و بازاریابی منابع و محصولات هر اقتصاد است: بسیاری از ملاحظات شامل مواردی است که قوانین و مقررات دارایی ها، نیروی کار، مدیریت، نظارت، اتحادیه ها، محیط زیست، ایمنی، منطقه بندی در صورت لزوم، بازاریابی، قیمت گذاری ، چگونگی استفاده و پرداخت جبران از درآمد حاصل می شود.

 

نگاهی به رشد اقتصادی.

رشد اقتصادی، افزایش تولید کالاها و خدمات است که در طی مدت زمان طولانی رخ می دهد. هنگامی که تولید سالیانه کالاها و خدمات سریعتر از جمعیت رو به افزایش است، شما رشد اقتصادی مثبت دارید .

نگاهی به صادرات و بدهی.

“در سال ۱۸۱۰، هند پارچه های دیگر را به انگلیس صادر کرد تا انگلستان به هند وارد شود. تا سال ۱۸۳۰، جریان تجارت به سمت عقب حرکت کرد. بریتانیا موانع مانع مهمی را برای تعطیل کردن کالاهای آماده هند خرید و کالاها را در هند فروخت تمرینات پشتیبانی شده توسط قایق های تفنگ بریتانیایی و نیروی نظامی.در طول چند سال، مراکز بزرگ نساجی داکا و مدرس به شهر های روح تبدیل شده اند. سرخپوستان به زمین فرستاده شدند تا پنبه مورد استفاده در کارخانه های نساجی بریتانیا را افزایش دهند. هند به عنوان یک گاو شیرده توسط سرمایه داران بریتانیا کاهش یافت.

تا سال ۱۸۵۰، بدهی هند به ۵۳ میلیون پوند افزایش یافت. از سال ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰، درآمد سرانه آن تقریبا دو سوم کاهش یافت. ارزش مواد خام و کالاها که سرخپوستان موظف به فرستادن به انگلیس در طول قرن نوزدهم بودند، به طور سالیانه بیشتر از مجموع درآمد شش میلیون کارگر صنعتی و صنعتی هند بود. فقر عظیم ما که با هند ارتباط دارد، وضعیت تاریخی اصلی این کشور نبود. “- مایکل پرنتی، علیه امپراطوری

 

نظارت بر رشد اقتصادی با پیگیری اخبار مربوط به تولید ناخالص داخلی واقعی (GDP واقعی).

تولید ناخالص داخلی واقعی کل ارزش کالاهای نهایی و خدمات تولید شده در بازار در طی یک دوره معینی در مرزهای کشور است. چنین است که، هنگامی که تولید ناخالص ملی واقعی سریعتر از جمعیت رشد می کند، تولید هر فرد افزایش می یابد، و همین طور میانگین سطح زندگی است. به عبارت دیگر، بالاتر از تولید ناخالص داخلی واقعی، کشور ثروتمندتر است.

 

تولید ناخالص داخلی واقعی بستگی دارد:

  • مقدار خروجی کارگر متوسط ​​می تواند در یک ساعت تولید کند؛
  • تعداد ساعت هایی که کارگران به طور متوسط ​​در محل کار می گذرانند؛
  • کسری از جمعیت که کار می کند؛
  • اندازه جمعیت.

 

بخش مهمی از ثروت ملت را به عنوان نرخ تورم آن در نظر بگیرید.

تورم برای جامعه پر هزینه است. اگر تورم به سرعت بالا برود، مردم دیگر تمایلی به نگهداری پول ندارند و برای کالاها و خدمات خودشان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند، زمان و منابع ارزشمندی را خراب می کنند. به عبارت دیگر، نرخ تورم بالا باعث کاهش رشد اقتصادی می شود. به همین دلیل است که قیمت های پایدار (نرخ تورم پایین) یک هدف عمده اقتصاد کلان هستند.

محاسبه قیمت صادرات خالص:

بالاتر است ثروتمندتر اقتصاد است. صادرات خالص کل صادرات کشور منهای کل واردات آن است. بنابراین هنگامی که یک کشور تولید بیش از آن را خرید، پول بیشتری به دست می آورد، و در نتیجه، ثروتمندتر می شود.

          سایت بزرگ رازدانه

درباره نویسنده

نگار امیری

نگار امیری دانشجوی ارشد معماری هستم و علاقه زیادی به بلاگینگ و نوشتن دارم حدود دو ساله که در زمینه های مختلف دارم تحقیق می کنم.

ثبت دیدگاه