بیماری کودک

چگونه بر تب کودک نظارت کنیم؟

نوشته شده توسط نگار امیری

تب یک نشانه بیرونی از بیماری است، معمولا (البته نه همیشه) عفونت. دمای بدن به عنوان مکانیسم دفاع محافظی افزایش می یابد. بهترین راه برای کمک به فرزندتان در غلبه بر بیماری او، نظارت بر تب است و به همین ترتیب عمل می کند. توجه به فرزندتان و علائم بیرونی آن و با اقداماتی که کودک شما را راحت می کند در حالی که تب را کاهش می دهد، پاسخ دهید.

قسمت ۱

انتخاب و استفاده از دستگاه دما

 1. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" مرحله 1

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  یک دماسنج دیجیتالی را انتخاب کنید.

  به علت خطر مسمومیت جیوه در صورتی که دماسنج از بین برود، انجمن کالج کانادا و آکادمی پزشکی کودکان آمریکا توصیه می کنند که از ترمومتر دیجیتال به جای ترمومتر جیوه قدیمی استفاده کنند تا ایمنی را تضمین کند.

  • ترمومتر جیوه باید تا ۳ دقیقه برای خواندن دریافت شود، در حالی که خواندن دیجیتال در عرض چند ثانیه صورت می گیرد. برای هر دو مورد ایمنی و راحتی، یک دماسنج دیجیتال انتخاب خوبی است.
  •   همچنین توصیه می کند که به جای یک دماسنج شیشه ای، از یک پلاستیک استفاده کنید تا از شکستگی و صدمه جلوگیری شود.
 2. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" مرحله 2

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۲

  نظارت بر رکتوم را در نظر بگیرید.

  از دکتر خود بپرسید که روش مناسب برای شما و فرزند شما چیست. آکادمی آمریکایی کودکان توصیه می کند که دماسنج های رکتال را با استفاده از دماسنج دیجیتال در کودکان از نوزادان تا ۳ ساله برای دقیق ترین خواندن استفاده کنید.

  • یک مقدار کمی از مایع به داخل مقعد تزریق کنید و دماسنج ۱/۲ اینچ (۱٫۳ سانتی متر) را داخل مقعد قرار دهید.
  • اگر از دماسنج دیجیتال برای اندازه گیری درجه حرارت مجدد رکتوم استفاده می کنید، از همان دماسنج استفاده نکنید. برچسب دماسنج را نگه دارید تا جدا شود
 3. تصویر تحت عنوان «نظارت بر تب کودک» مرحله 3

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۳

  دماسنجی زمانی را در نظر بگیرید.

  یک دماسنج زمانی یا اسکنر پیشانی، از مادون قرمز برای اندازه گیری شریان گرمایی در پیشانی استفاده می کند. اما این ترمومتر می تواند گران تر باشد، به طوری که ممکن است بخواهید از یک گرماگر معمولی دهان یا تمپان (در گوش) استفاده کنید.

  • دماسنج زمانی می تواند در کودکان ۳ ماه و بالاتر استفاده شود.

   

  • تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" مرحله 16

   مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۴

  از فرزند خود غافل نشوید

  بیمار بودن می تواند ترسناک باشد و کودکان همیشه می خواهند برگزار شوند. جاسوسی فرزندتان در دامنه شما به شما این امکان را می دهد که درجه حرارت خود را راحت تر بپذیرید زیرا او آرام تر و تعاونی خواهد بود.

  • تغذیه با شیر مادر یا داستان دادن کودک جوانتر را آرام می کند. بچه های قدیمی تر می توانند با بازوهای خود در اطراف شما نشستن و در آغوش گرفتن.
 4. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 5

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۵

  دما را به صورت خوراکی یا رکتال بگیرید.

  ترمومتر های دیجیتال دهانی به طور قابل اعتماد دقیق (نزدیک به رکتوم)، درجه حرارت به راحتی گرفته می شود بدون ایجاد اختلال بیش از حد کودک.  برای کودکان زیر ۳ سال، در نظر گرفتن درجه حرارت کودک خود را به طور رکتال در نظر بگیرید.

  • دمای زیر چانه یا زیر بغل ممکن است تا ۲ درجه پایین تر از درجه حرارت واقعی باشد. این به عنوان یک روش قابل اعتماد نیست، زیرا مصرف دمای به صورت خوراکی یا رکتال است.
  • پروب های دماسنج دهان تحت زبان قرار می گیرند – نه اندام و نه با دندان ها – و در محل نگهداری می شود تا صدای پروب یا ۲-۳ دقیقه گذر کند.
 5. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" مرحله 6

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۶

        بیشتر بخوانید: چگونه تب کودک را بدون دماسنج بررسی کنیم؟

  گوش برای کودکان ۱۸ ماه و بالاتر استفاده کنید.

  ترمومتر دیجیتال Tympanic نیز مناسب و قابل اعتماد برای مصرف دمای کودک است. آنها با اندازه گیری گرمای کانال گوش و غشای تمپان داخل گوش عمل می کنند.

  • کمی گوش و گوش را بکشید تا کانال گوش برای خواندن بهتر باز شود. پروب را چند میلی متر در گوش قرار دهید و مکث کنید. خواندن تمپانک سریع، بوق های آماده است، و معمولا تنها کمی کمتر نسبت به رکتوم است.
  • یک کودک با عفونت گوش دارای درجه حرارت بالا در آن گوش است، به طوری که دماسنج باید در گوش مخالف در صورت امکان استفاده شود. گر عفونت گوش در هر دو گوش باشد، از روش دیگری برای بررسی درجه حرارت کودک خود استفاده کنید.
 6. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 7

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۷

         بیشتر بخوانید: خواص بینظیر لیمو ترش

  دمای بدن کودک را به طور منظم بررسی کنید.

  هر ۴ ساعت یک درجه حرارت جدید را دریافت کنید. این مقادیر را ثبت کنید تا بتوانید افزایش و سقوط را کنترل کنید.

  • دمای طبیعی تا ۳۷٫۲C یا ۹۹F است. تب پایین درجه حرارت تا ۳۸٫۳C یا ۱۰۰٫۹F است و شایع ترین تب های تب از ۳۸٫۴C (101F) تا ۳۹٫۷C (103.5) است.
  • تب بالا درجه بیش از ۳۹٫۸ درجه سانتیگراد (۱۰۳٫۶F) است و باید با متخصصان پزشکی در صورت عدم استفاده از دارو، یا اگر فرزند شما به نظر می رسد بسیار بیمار تب بالا.
 7. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 8

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۸

  تغییرات روزانه را بدانید

 8. دمای بدن شما کمتر از صبح بعد از یک شب استراحت است و بالاتر از قبل از خواب پس از یک روز فعالیت و فعالیت طبیعی بدن است. در صورتی که درجه حرارت کودک شما بین این دو بار (زمانی که هنوز هم کمتر از ۳۹٫۸C یا ۱۰۳٫۶F) افزایش می یابد، نگران نباشید.
قسمت ۲

نگه داشتن کودک به راحتی

 1. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 9

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۱

  اطمینان حاصل کنید که فرزند شما آب کافی می نوشد.

 2. تب به سرعت می تواند کودکان را به دلیل عرق کردن و افزایش حجم بدن برای مبارزه با عفونت، به سرعت از بین ببرد. نگه داشتن بدن خود را در ظرفیت کامل مبارزه با تب، با داشتن آنها بسیاری از مایعات نوشیدنی.
 3. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" مرحله 10

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۲

  علائم و نشانه های تب را مهم تر از درجه حرارت بدانید.

  برای لرزیدن، عرق کردن، سوزش گونه ها و لرز شدن تماشا کنید. این ها همه پاسخ های طبیعی هستند به عنوان بدن کودک شما تلاش می کند برای مقابله با مهاجمان عفونی.

  • فرزند شما همچنین ممکن است از درد عضلانی و مفصلی شکایت کند، که همچنین پاسخ های طبیعی بدن را به مبارزه می برد.
 4. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 11

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۳

  یک حمام گرم و نرم تهیه کنید

  تکنیک های خنک کننده خارجی مانند یک حمام گرم و خنک و خوابیدن با پتو های کم، راه خوبی برای نگه داشتن کودک شما در طول احساس سوزش و تنفس در برابر تب می باشد. یک حمام اسفنجی با آب شفاف می تواند کودک شما را راحت تر کند. کودک را خیلی سرد نکنید زیرا این باعث می شود که دمای بدن به طور پیش فرض افزایش یابد.

  • تکنیک های خنک کننده باعث تلفات گرما می شوند، اما هیچ چیز برای تنظیم دمای داخلی کودک انجام نمی دهند و به همین ترتیب برای اندازه گیری راحتی استفاده می شود.
  • شما می توانید از فن در اتاق برای بهبود گردش هوا استفاده کنید، اما آن را قرار ندهید به طوری که آن را به طور مستقیم بر روی کودک شما دمیدن.
 5. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 12

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۴

  توجه به رفتار فرزندتان.

 6. کودک شما ممکن است بخواهد به اندازه کافی بخوابد، که یک پاسخ سالم است که اجازه می دهد بدن برای استراحت و تمرکز بر مبارزه با علت تب. غافلگیری غیرمعمول و دشواری بیدار شدن کودک از خواب، و همچنین سردرگمی، موجب زنگ زدن می شود و کودک شما باید به طور مداوم به پزشکی برسد.
قسمت ۳

درمان تب کودک شما

 1. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 13

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۱

  اجازه ندهید تب زیاد شود.

  مشت های زیر ۳۹٫۵C (103F) به طور کلی در خودشان مضر نیستند. در بسیاری از موارد، تب یک چیز خوب است، زیرا بدن بدن برای بالا بردن درجه حرارت محیط برای سمی بودن با بیماری ها، باکتری ها و ویروس ها است.

  • تب معمولا باعث آسیب نمی شود، خود محدود کننده است، و دارو معمولا مورد نیاز نیست. معمولا تب کمتر از چند روز طول می کشد.
  • نوزادان زیر ۱۲ هفته با تب ۳۸ درجه سانتیگراد (۱۰۰٫۴F) یا بیشتر باید مستقیما به اورژانس بروید.
  • دلیل اصلی برای درمان تب این است که کودک شما را راحت تر کند. اما اگر تب بالا باشد (۳۹٫۸C / 103.6F یا بالاتر)، باید درمان کنید و به دنبال مراقبت پزشکی باشید.
 2. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 14

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۲

  کاهش تب و یا ناراحتی تب از دارو.

  داروهای ضد تب (ضد تب) در تنظیم هیپوتالاموس، مرکز دما در مغز کار می کنند. هر دو استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (به عنوان مثال، Motrin، Advil) به خوبی عمل می کنند و باید تب را از ۱٫۵ تا ۲ ساعت کاهش دهند  اگر کودک تب شما کمتر از ۲ سال باشد، قبل از دادن هر دارویی، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

  • آسپیرین (ASA، اسید استیلسالیسیلیک) را به بچه ها ندهید. کودکان مبتلا به آسپرین می توانند با سندرم ری، بیمار تهدید کننده زندگی که باعث تورم مغز و سایر مسائل می شود، مبتلا شوند.
  • همیشه اطمینان حاصل کنید که یک دوز صحیح به یک کودک بدهید. بچه ها همان مقدار را به اندازه بزرگسالان نمی گیرند. دوزهای بر اساس سن و وزن است بنابراین بطری را با دقت بخوانید تا دوز مناسب برای فرزندتان بر اساس دستورالعمل های بطری تعیین شود. در صورت عدم اطمینان، چقدر باید به پزشک یا داروساز مراجعه کنید.
  • هیچ شواهدی وجود ندارد که داروهای متناوب تب را سریعتر کند. بلکه میتواند منجر به خطاهای دوز شود. این تمرین در کودکان توصیه نمی شود.
  • ایبوپروفن را به کودکان زیر ۶ ماه ندهید. اگر کودک شما استفراغ یا خشکی داشته باشد، از ایبوپروفن استفاده نکنید.
 3. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" گام 15

  مراقبت از کودک و کاهش دما بدن ان

  ۳

  اگر تب نا کنترل باشد، به  اورژانس مراجعه کنید.

  اگر کودک دارای تب بالا (بیش از ۴۰ درجه یا ۱۰۴ درجه سانتیگراد) باشد، کودک خود را به دکتر برساند تا با دارو به ۳۸٫۳C (101F) تا ۳۸٫۹C (102F) برسد. همچنین اگر کودک تبعه بیش از ۲۴ ساعت (برای کودکان زیر ۲ سال) یا ۳ روز (برای کودکان ۲ سال و بالاتر) یا فرزند دیرهنگام شود، فرزندتان را به دکتر برساند.

  • فرزند خود را بلافاصله به صورت اورژانسی بکشید اگر به شدت آرامش (خواب آلود)، بدون پاسخ دادن، تنفس مشکل داشته باشد، گردن سفت، بثورات ناگهانی داشته باشد یا خشونت آمیز شود.
 4. تصویر تحت عنوان "نظارت بر تب کودک" مرحله 16
  ۴

  اگر فرزند شما تشنج تب دار داشته باشد، پزشک خود را ببینید

  تشنج تب، تشنج ناشی از یک دمای ناگهانی بالا است و به نظر می رسد مانند سفت شدن بدن، حرکات ناخواسته حرکات غیر مستقیم، چشم نورد به سر و از دست دادن هوشیاری. تشنج تب دار ممکن است ۲ دقیقه طول بکشد و بسیار ترسناک به نظر می رسد اما لزوما مضر نیست.

  • اگر فرزند شما تشنج داشته باشد، او را نپوشانید، سعی کنید او را متوقف کنید، یا چیزی به دهان او نزنید. اگر می توانید عینک خود را بردارید و چیزی را زیر سرش قرار دهید. اگر ممکن است او را در کنار او بگذارید. اجازه دهید او و مبلمان اطراف آن یا اشیای تیز حرکت کند. زمان تشنج و به پزشک خود بگویید چه مدت طول می کشد. اگر تشنج بیش از ۳ دقیقه طول بکشد، با یک آمبولانس تماس بگیرید.
  • کودک خود را برای مراقبت های پزشکی از بین ببرید، حتی اگر احساس خواب آلودگی کند و فقط در خانه بماند. دکتر می خواهد سؤال بپرسد تا هر علت دیگری از تب را رد کند.
  • تشنجهای تبخال معمولا شایع هستند و باعث آسیب مغزی یا صرع نمی شوند.

  سایت بزرگ رازدانه

درباره نویسنده

نگار امیری

نگار امیری دانشجوی ارشد معماری هستم و علاقه زیادی به بلاگینگ و نوشتن دارم حدود دو ساله که در زمینه های مختلف دارم تحقیق می کنم.

ثبت دیدگاه