رشد و توسعه فردی روابط

چگونه مصاحبه کنیم؟

نوشته شده توسط نگار امیری

چگونه برای روزنامه یا مجله مصاحبه كنيم؟

حمیده احمدیان راد

 

مصاحبه وسيله مهم كسب خبر يا تهيه گزارش براي خبرنگار و گزارشگر است. خبرنگار از طريق مصاحبه از افراد مطلع خبر مي گيرد. گاهي هم روزنامه نگار به وسيله مصاحبه اطلاعاتي به دست مي آورد تا گزارشش را كامل كند. گاهي هم خود مصاحبه به شكل سؤال و جواب مستقيماً چاپ مي شود.

 

در نوعي از مصاحبه افراد نظراتشان را درباره موضوعات مختلف بيان مي كنند. از مصاحبه براي كسب خبر و تهيه گزارش نيز استفاده مي شود

 

در نوعي از مصاحبه كه بيشتر به شكل سؤال و جواب چاپ مي شود، افراد از طريق مصاحبه نظرات و عقايدشان را درباره خود و نيز موضوعات مختلف بيان مي كنند. درچنين مصاحبه هايي مي توان محيطي را كه مصاحبه شونده در آن قرار گرفته، شكل ظاهري او و رفتارش را و نيز اتفاقاتي كه در طي مصاحبه رخ مي دهد را توصيف كرد. در مصاحبه هايي كه به قصد خبرگيري انجام مي شود به اين مقدمه نيازي نيست.

 

مصاحبه ممكن است تلفني انجام شود. در مصاحبه تلفني نمي توان سؤالات زيادي را مطرح كرد. بعضي از مصاحبه ها حضوري انجام مي گيرند. در اين نوع از مصاحبه  اگر ابهامي وجود داشته باشد مي توان همان موقع برطرف كرد.

 

در مصاحبه ابتدا با كسي كه مي خواهيم با او مصاحبه كنيم قرار مي گذاريم. موضوع مصاحبه و پرسش هاي مربوط به آن  را تعيين مي كنيم. درباره موضوع مطالعه مي كنيم ودرباره شخصي كه مي خواهيم با او مصاحبه كنيم اطلاعاتي به دست مي آوريم.

 

برخي از افراد به راحتي قرار مصاحبه مي گذارند. برخي ديگر آن را به وقتي ديگر موكول مي كنند. برخي از مصاحبه طفره مي روند وبا امروز و فردا كردن سعي مي كنند از آن فرار كنند. برخي از روزنامه نگار مي خواهند تقاضاي مصاحبه را با سؤالاتش به همراه معرفي نامه از روزنامه برايشان بفرستد. اين كار را معمولاً رؤسا و كاركنان ادارات و شركت ها انجام مي دهند. در اين صورت بايد نامه را به نحوي بنويسيد كه فرد مورد نظر به آن جواب مثبت بدهد. مثلاً مي توانيد نامه را اين طوري بنويسيد:

بیشتر بخوانیم:چگونه دروغ نگوییم؟

جناب آقا يا خانم…

 

با سلام

 

احتراماً به اطلاع مي رساند اينجانب… در نظر دارم مصاحبه اي با موضوع… براي روزنامه… انجام دهم. خواهشمند است وقتي را براي انجام اين مصاحبه تعيين فرماييد.

سؤالات عبارتند از:

باتشكر

 

(محل امضا دبير ياسردبير)

 

سؤالاتي كه از مصاحبه شونده مطرح مي شود بايد صريح، روشن  و بدون ابهام باشد تا مصاحبه شونده جواب هاي روشن بدهد.

 

مصاحبه كننده بايد پيش از مصاحبه به اندازه كافي درباره موضوع مطالعه كند. وي مي تواند اطلاعاتش را از آرشيو خبرهاي روزنامه ها يا اخبار خبرگزاري ها و اينترنت به دست آورد و اگر به اطلاعات بيشتري نياز دارد مي تواند آن را از كتاب ها، همكاران ديگر كه درباره موضوع اطلاعات دارند و نيز اسناد و مدارك سازمان ها تأمين كند.

 

مصاحبه كننده بايد ترتيب سؤالاتش را طوري قرار دهد كه به نتيجه مورد نظرش دست يابد. روزنامه نگار مي تواند جواب هاي احتمالي مصاحبه شونده به سؤالاتش را حدس بزند و بر مبناي آنها سؤالات جديدي طرح كند.

 

مصاحبه كننده لازم است اسم كامل مصاحبه شونده را بداند. چون نام وي بايد به طور كامل در روزنامه ذكر شود. وي همچنين بايد از سمت ها و فعاليت هاي مصاحبه شونده و افكارش آگاهي داشته باشد.

 

بهتر است مصاحبه با جملات دوستانه شروع شود تا محيط مصاحبه از حالت سردي و اضطراب خارج شود.

 

گاهي احساس مي كنيد كسي كه مي خواهيد با او مصاحبه كنيد ممكن است به بعضي از سؤالاتتان پاسخ ندهد و يا ممكن است به خاطر همان سؤال ها مصاحبه را نپذيرد. بنابراين چند سؤالي را كه مي دانيد او جوابشان را مي دهد برايش بفرستيد و بعد جريان مصاحبه را به سمتي هدايت كنيد كه جواب پرسش هاي ديگرتان را بگيريد.

 

اگر فكر مي كنيد ممكن است سؤالاتتان از يادتان برود آنها را همراهتان ببريد. در عين حال خوب به حرف هاي مصاحبه شونده گوش دهيد و بر اساس آنها سؤالات جديدي مطرح كنيد.

بعضي از مصاحبه شوندگان مصاحبه را شفاهي و رودررو انجام مي دهند. اين روش طبيعتاً بهتر است چون روزنامه نگار مي تواند همان موقع با پرسيدن سؤالتي ابهاماتش را برطرف كند. اما بعضي ها ترجيح مي دهند جواب سؤالات را كتبي بدهند.

 

در مصاحبه هايي كه به قصد تهيه خبر انجام مي شود چند سؤال از فردي آگاه يا شاهد يك صحنه مطرح مي شود تا خبر تكميل شود.

 

در نوع ديگري از مصاحبه فرد از طريق مصاحبه نظرات و عقايدش را در مورد موضوعات مختلف مطرح مي كند.

 

بعضي از مصاحبه ها يك سؤالي هستند و در آنها عقايد مردم يا اشخاص مهم درباره يك موضوع  پرسيده مي شود.

 

موقعيت بعضي از مصاحبه ها بدون مقدمه و ناگهاني به وجود مي آيد. مثلاً ممكن است شخصيتي را تصادفي ببينيد و همان وقت موقعيت خوبي پيش مي آيد كه با او مصاحبه كنيد. در چنين شرايطي سؤالات جادويي كه، كي، كجا، چه، چرا، چگونه را به خاطر داشته باشيد.

 

با كمك مصاحبه مي توان گزارشي از زندگي افراد را نيز نوشت. براي آشنايي با انواع گزارش اينجا را كليك كنيد.

 

گاهي تعدادي از افراد يك گروه گرد هم مي آيند و خبرنگار از آنها سؤال مي كند. به اين مصاحبه ميزگرد يا مصاحبه گروهي مي گويند.

 

در نوعي از مصاحبه به نام كنفرانس مطبوعاتي مصاحبه شونده شخصيتي مهم است و تعداد افرادي كه از او سؤال مي كنند زيادند.

 

در مصاحبه ضبط صوت به مصاحبه كننده كمك مي كند تا پاسخ ها را به طور كامل  ضبط كند و بعداً قسمت هايي را كه نمي خواهد حذف كند. با اين همه تندنويسي يكي از كارهايي ست كه لازم است خبرنگار بلد باشد و مهارتي ست كه با كار زياد هم به دست مي آيد. تندنويسي به ويژه براي وقتي كه خبرنگار بايد سريع مطلبش را تحويل دهد بسيار به كار مي آيد.

بهترين شكل تنظيم مصاحبه سبك هرم وارونه است. يعني سؤالات مهم در ابتداي مصاحبه قرار داده مي شود و سؤالات كم اهميت تر در پايان نوشته مي شوند. اين روش براي خواننده كمتر خسته كننده است. در روش ديگر سؤال ها و جواب ها به همان ترتيبي كه طرح شده اند پشت سرهم نوشته مي شوند. اين سبك در صورتي مناسب است كه همه مصاحبه جالب باشد. درتنظيم بعضي از مصاحبه ها سؤال ها و جواب ها غير مستقيم آورده مي شوند و لابه لاي آنها تشريح و توصيف صحنه مصاحبه و شخص مصاحبه شونده و نيز اطلاعات ديگري گنجانده مي شود. برای آشنایی با سبک نگارش مطالب روزنامه اینجا را کلیک کنید.

برخي از مصاحبه ها براي تكميل و پيشبرد گزارش انجام مي شوند. در مصاحبه اي كه در گزارش كاربرد دارد يا جواب سؤالات به صورت نقل قول مستقيم در داخل گيومه قرار مي گيرد و يا به صورت غير مستقيم نقل قول مي شود. جواب سؤالات مصاحبه هم در سراسر گزارش پراكنده مي شود.

منبع:  ۰۲۰

منبع : رازدانه

درباره نویسنده

نگار امیری

نگار امیری دانشجوی ارشد معماری هستم و علاقه زیادی به بلاگینگ و نوشتن دارم حدود دو ساله که در زمینه های مختلف دارم تحقیق می کنم.

ثبت دیدگاه