پول دربیار

۶ باور قوی افراد موفق که برای موفقیت باید داشته باشید

نوشته شده توسط نگار امیری

شش نگرش که باعث موفقیت انسانهای موفق می‌شود

انسانهای موفق علاوه بر داشتن اهداف مشخص، تلاش و اقدام کردن، دارای نگرش‌های خوب، قدرتمند و حمایت‌کننده‌ای بوده یا هستند که باعث موفقیت و پیشرفت آنها شده است. در ادامه به ۶ مورد از این نگرش‌های قدرتمند و موفقیت ساز می‌پردازیم که لازم است راجع به آنها فکر کنید، تائید کنید و آنها را در خود ایجاد کنید.
نگرش اول) سرمایه‌گذاری روی خود

اولین نگرش انسانهای موفق، سرمایه‌گذاری روی خودشان است، آنها می‌دانند، برای موفقیت هیچ حد و مرزی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، فقط در ذهن آنهاست. آنها می‌دانند، دنیای بیرون بازتابی از دنیای درون آنهاست و به جای تمرکز بر دنیای بیرون بر روی خودشان متمرکز می‌شوند.

یک درخت سیب را تصور کنید که میوه‌هایش، کوچک، نارس و ترش است، برای اینکه این درخت سیب میوه‌های درشت، آبدار و شیرین به بار آورد، باغبان چه کاری انجام می‌دهد؟
آیا باغبان، میوه‌ها و برگ‌های درخت را با دستمال تمیز می‌کند، آب می‌دهد و یا هر کار دیگر؟
قطعا چنین کاری نمی‌کند.

او خوب می‌داند برای داشتن میوه‌های خوب و درشت لازم است ریشه‌ها را تقویت کند، به ریشه کود دهد، خاکش را عوض کند، آب دهد و یا هر کاری که لازم است. تمرکز او بر ریشه‌هاست، جایی که حتی دیده نمی‌شود.

اگر می‌خواهید دنیای بیرونتان ساخته شود لازم است تمرکزتان روی دنیای درونتان باشد، روی تصورات، فکر‌ها، باورها، برنامه‌ریزهای ذهنی و روی نگرشتان.


نگرش دوم) تمرکز بر اولویت‌ها

بیشتر افراد روی کارهایی که آسان‌تر است تمرکز می‌کنند، کارهایی را انجام می‌دهند که خوششان می‌آید، اما انسانهای موفق هر کاری که لازم است را انجام می‌دهند چه خوششان بیاید چه نیاید.

معمولا کارهایی که باعث موفقیت می‌شوند کارهای سخت و انجامشان دشوار است، انسانهای موفق روی این قبیل کارهای تمرکز می‌کنند، روی کارهایی که نتایج بیشتر و بهتری به وجود آورند، کارهایی که اولویتشان خیلی بالاتر است، آنها می‌دانند زمان محدود است پس آن را به مواردی که بالاترین اولویت را داشته باشد، اختصاص می‌دهد. موقع یادگیری هم همین طور عمل می‌کنند، موقع فروش روی مشتریان بهتر متمرکز می‌شوند و در هر کاری روی اولویت‌های بالاتر متمرکز می‌شوند.


نگرش سوم) تمرکز آنها روی حال و آینده است، نه گذشته

انسانهای موفق خوب می‌دانند وقایع گذشته می‌تواند باعث کُندی یا حتی مانع حرکت آنها شود، بنابراین از گذشته‌شان درس می‌گیرند و بعد آن را رها می‌کنند، آنها دائم به آینده فکر می‌کنند، به اینکه می‌خواهند به کجا برسند و چطوری می‌خواهند این کار را انجام دهند، اما تمرکز اصلی‌شان روی کارهایی است که در زمان حال انجام می‌دهند.


نگرش چهارم) تمرکزشان روی راه‌حل‌هاست نه مشکلات

باور کنید، انسانهای موفق هم مشکلات زیادی دارند، اگر به اندازه انسانهای شکست خورده یا فقیر نباشد، کمتر هم نیست، البته در بیشتر مواقع مشکلاتشان خیلی خیلی بزرگتر و بیشتر از انسانهای معمولی است. آنها هم مشکلات را می‌بینند، درک می‌کنند، آنالیز و بررسی می‌کنند حتی جلوتر از اینکه مشکلات پدیدار شوند، آنها را پیش‌بینی کرده و خود را برای مقابله آماده می‌کنند.

اما نکته بسیار مهم و کلیدی این است که اگر ۵% زمان خود را به مشکلات اختصاص دهند، ۹۵% دیگر را به یافتن راه‌حل و برطرف کردن آن مشکل اختصاص می‌دهند. تمرکز آنها روی راه حل‌هاست نه مشکلات.


نگرش پنجم) تمرکزشان روی موقعیت‌هاست نه مسائل.

اگر یک روی سکه مشکلات باشد، روی دیگر آن موقعیت‌هاست. هر کسب و کاری در اول فقط به یک دلیل به وجود آمده است، اینکه مشکلی را برطرف کند و از این کار سود ببرد. وقتی برای کسی مشکلی پیش می‌آید، این مشکل برای دیگری می‌تواند یک موقعیت پول‌ساز باشد که با ارائه راه‌حل و برطرف کردن مشکل پول درآورد.

هر مشکلی در درون و هسته اصلی خود می‌تواند یک تجربه و گنج گرانبها داشت باشد. موفقیت حاصل تجربه است و تجربه حاصل آزمون و خطا.


نگرش ششم) محدودیت‌ها فقط در ذهن است

زمانی هنری فرود گفت؛ «اگر فکر می‌کنید که می‌توانید کاری را انجام دهید و یا فکر می‌کنید که نمی‌توانید آن را انجام دهید، در هر دو صورت حق با شماست».
خداوند به انسان قدرت تفکر داده است، قدرت خلق دنیای خود را داده و انسان به کمک همین قدرت می‌تواند محدودیت‌ها را از بین ببرد. بطور مثال، بدن انسان طوری طراحی نشده است که بتواند پرواز کند، زیرا نه پر دارد نه بال، اما با قدرتی که خداوند در اختیار او قرار داده، توانست هواپیما بسازد و تجربه پرواز را به دست آورد و حتی پا را فراتر گذاشت و به سایر کرات هم رفت.

هرچقدر که یک انسان قوی باشد، نمی‌تواند بیشتر از چند صد کلی را بلند کند، حتی فرض کنیم یک تُن را بلند کند، حتی ۲ یا سه تُن، آیا بیشتر از آن را می‌تواند بلند کند؟
قطعا خیر

اما با قدرت خدادادی‌اش می‌تواند روش‌ها و ابزارهایی را ابداع کند که چندصد تُن را جابجا کند.


نکته پایانی

انسانهای موفق هم ممکن است مانند افراد معمولی تجربه‌های تلخی را از سر گذرانده باشند، گذشته بدی داشته باشند، دارای محدودیت‌هایی بوده و یا حتی باشند، ولی یاد گرفته‌اند که همه چیز به نگرش آنها بستگی دارد، به اینکه چطور فکر می‌کنند و چه چیزی را باور می‌کنند، آنها یاد گرفته‌اند طرز کارها و نگرش‌هایی را انتخاب و تبدیل به باور کنند که از آنها حمایت کند نه اینکه مانع آنها شود.

منبع: مدیر هدف

 

رازدانه

درباره نویسنده

نگار امیری

نگار امیری دانشجوی ارشد معماری هستم و علاقه زیادی به بلاگینگ و نوشتن دارم حدود دو ساله که در زمینه های مختلف دارم تحقیق می کنم.

ثبت دیدگاه